Κανελλάκη Μαρία

Καθηγήτρια

Τηλέφωνο: (+302610) 962959, 997123

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/kanellaki

Κατάλογος δημοσιεύσεων:

Ώρες επικοινωνίας: 11:00-13:00 καθημερινά

Βιογραφικό Σημείωμα

Προηγούμενες θέσεις:

1977-83:      Βοηθός-ερευνητής στο εργαστήριο της Ανόργανης και Αναλυτικής Χημείας, Παν/μιο Πατρών

1983-90:       Λέκτορας του Χημικού Τμήματος, Παν/μιο Πατρών

1990-99:       Επίκουρος Καθηγήτρια, Χημεία και Τεχνολογία Τροφίμων, Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών

1999- 2007:  Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Χημεία και Βιοτεχνολογία τροφίμων, Τμήμα Χημείας, Παν/μιο, Πατρών

2007- σημ.    Καθηγήτρια Χημεία και Βιοτεχνολογία τροφίμων Τμήμα Χημείας, Παν/μιο, Πατρών

Ακαδημαϊκές σπουδές:

1972-1977:   Πτυχίο Χημικού Πανεπιστήμιο Πατρών

1983:            Λήψη Διδακτορικού Διπλώματος

Ξένη γλώσσα: Αγγλικά

Ερευνητικό-Συγγραφικό Εργο:

Δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά:130
Διπλώματα Ευρεσιτεχνίας:4
Δημοσιεύσεις σε συλλογικούς τόμους:7
Διδακτικά Συγγράμματα:3
Αναφορές από άλλους ερευνητές:1972

Κριτής εργασιών σε Επιστημονικά Περιοδικά:

Journal of Agricultural and Food Chemistry

2. Χημεία και Τεχνολογία Τροφίμων-Οινολογία I
3. Χημεία και Τεχνολογία Τροφίμων-Οινολογία ΙI
4. Αμπελουργία

Επίσης διδάσκω κεφάλαια σε μαθήματα μεταπτυχιακού επιπέδου:
1. Προχωρημένη Χημεία Τροφίμων
2. Προχωρημένη ΤεχνολογίαΤροφίμων:Εργαστηριακές ασκήσεις
3. Βιοτεχνολογία Τροφίμων

Ερευνητικές Δραστηριότητες

Ακινητοποίηση μικροοργανισμών, Παραγωγή πόσιμου και ενεργειακού οινοπνεύματος, Οινοποίηση, Ζυθοποίηση, Εκμετάλλευση αγροτο-βιομηχανικών αποβλήτων, Γαλακτοκομικά προϊόντα-προβιοτικά, Λειτουργικά Τρόφιμα

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Bardi, E.P., Koutinas, A.A., Soupioni, M. and Kanellaki, M.
    Immobilization of Yeast on Delignified Cellulosic Material for Low Temperatures Brewing,
    Agric. Food. Chem., 44(2), 463-467, 1996.
  • Bardi,   E., Koutinas, A. A.,Psarianos, C., Kanellaki, M.,,Volatile by-products formed in low-temperature wine-making using immobilized yeast cells, Process Biochemistry, 32 (7), 579-584, 1997.
  • Athanasiadis, I., Boskou, D., Kanellaki, M., Kiosseoglou, V., Koutinas, A.A.
    Whey liquid waste of the dairy industry as raw material for potable alcohol production by kefir granules, Agric Food Chem., 50(25), 7231-7234, 2002.
  • Kourkoutas, Y., Kanellaki, M., Koutinas, A.A., Banat, I.M., Marchant, R.,
    Storage of immobilized yeast cells for use in wine-making at ambient temperature,
    Agric. Food Chem, 51(3), 654-658, 2003.
  • Agouridis, N., Bekatorou, A., Nigam, P., Kanellaki, M., Malolactic Fermentation in Wine with Lactobacillus casei Cells immobilized on delignified cellulosic material. Agric. Food Chem., 53(7), 2546-2551, 2005.
  • Kourkoutas, Y., Bosnea, L., Taboukos, S., Baras, C., Lambrou, D., Kanellaki, M.
    Probiotic Cheese Production Using Lactobacillus casei cells Immobilized on Fruit Pieces.
    Journal of Dairy Science, 89(5),1439-1451, 2006.
  • Kopsahelis, , Bosnea, L., Bekatorou, A., Tzia, C. ,Kanellaki , M., Alcohol production from sterilized and non-sterilized molasses by Saccharomyces cerevisiae immobilized on brewer's spent grains in two types of continuous bioreactor systems, Biomass and Bioenergy, 45, 87-94, 2012.
  • Syngiridis, , Bekatorou, A.,Kandylis, P., Larroche, C., Kanellaki, M., Koutinas , A. A., Favouring butyrate production for a new generation biofuel by acidogenic glucose fermentation using cells immobilised on γ-alumina, Bioresource Technology, 161, 118-123, 2014.
  • Sidira, Μ.,, Kandylis, P.,., Kanellaki, Μ., Kourkoutas , Υ., Effect of immobilized Lactobacillus casei on volatile compounds of heat treated probiotic dry-fermented sausages
    Food Chemistry
    , 178(1), 201-207, 2015.
  • Terpou, A., Nigam, P.S., Bosnea, L., Kanellaki, M.
    Evaluation of Chios mastic gum as antimicrobial agent and matrix forming material targeting probiotic cell encapsulation for functional fermented milk production
    (2018) LWT, 97, pp. 109-116.