ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΑΡΙΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

Ενημερώνουμε τους φοιτητές του Τμήματός μας ότι από σήμερα έως και 23/5/2021 μπορούν να ανανεώσουν το εξάμηνό τους καθώς και να δηλώσουν μαθήματα εαρινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2020-21 σύμφωνα με τις ακόλουθες οδηγίες.

Από τη Γραμματεία.

Κανόνες δήλωσης μαθημάτων

(αφορά τους εισαχθέντες από το ακαδ. έτος 2016-2017 και εντεύθεν)

Ά έτος

• Oι φοιτητές του 2ου εξαμήνου δηλώνουν υποχρεωτικά και τα 4 υποχρεωτικά μαθήματα του νέου προγράμματος σπουδών (30 Π.Μ.).

Β' έτος

• Oι φοιτητές του 4ου εξαμήνου δηλώνουν υποχρεωτικά και τα 4 υποχρεωτικά μαθήματα του νέου προγράμματος σπουδών (30 Π.Μ.).

Γ' έτος

• οι φοιτητές στο 6ο εξάμηνο σπουδών δηλώνουν υποχρεωτικά τα 4 υποχρεωτικά μαθήματα μαθήματα (3 μαθήματα κορμού και ένα χημικό μάθημα περιορισμένης επιλογής) του τρέχοντος εξαμήνου (30 Π.Μ.).

Δ' έτος

• οι φοιτητές, στο 8ο εξάμηνο, δηλώνουν/επιλέγουν :

i) 3 από τα 8 χημικά μαθήματα ελεύθερης επιλογής (12 Π.Μ.).

ii) 2 από τα 10 μη-χημικά μαθήματα ελεύθερης επιλογής (6 Π.Μ.).

iii) μπορούν να δηλώσουν ΠΠΕ-3 και ΠΠΕ-4, (σύνολο 12 Π.Μ.) μόνο εφόσον έχουν περάσει μαθήματα με σύνολο τουλάχιστον 120 Π.Μ. από τα προηγούμενα 7 εξάμηνα σπουδών, αλλιώς επιλέγουν μαθήματα που χρωστούν από τα εξάμηνα 2ο, 4ο και 6ο.

Σημείωση: Οι ενεργοί φοιτητές (Α'-Δ' έτος) πλέον των μαθημάτων του τρέχοντος εξαμήνου, μπορούν να δηλώσουν και τα μαθήματα προηγουμένων εξαμήνων που οφείλουν, ανάλογα με την περίοδο (χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο).

Επί πτυχίω

Οι επί πτυχίω φοιτητές (9ο εξάμηνο & πλέον) μπορούν να δηλώσουν  τα μαθήματα εαρινού εξαμήνου που οφείλουν. Θα ακολουθήσει ξεχωριστή περίοδος δήλωσης για χειμερινά μαθήματα.

Κανόνες Αποφοίτησης

(αφορά τους εισαχθέντες από το ακαδ. έτος 2016-2017 και εντεύθεν)

Τμήμα Χημείας 4ετούς φοίτησης, φοιτητές με έτος εισαγωγής 2016-2017

Σύνολο Π.Μ. Υποχρεωτικών μαθημάτων κορμού: 175