Επιλέξτε τη γλώσσα σας

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2017-18

Ενημερώνουμε τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματός μας, ό,τι άνοιξε η πλατφόρμα του ΨΑ για τις δηλώσεις μαθημάτων εαρινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2017-18 και θα παραμείνει ανοικτή έως και 20/4/2018.

Σε ό,τι αφορά τη δήλωση μαθημάτων επισημαίνουμε τα εξής:

• Για να γίνει δήλωση μαθημάτων, θα πρέπει να έχει γίνει ανανέωση εξαμήνου στην ηλεκτρονική γραμματεία (καταληκτική ημερομηνία ανανέωσης εξαμήνου 30/3/2018).
  • Έγκυρη θεωρείται η τελευταία δήλωση που υποβάλει ο φοιτητής. Αν έχει υποβάλλει  ήδη μία και προσπαθήσει να κάνει καινούργια δήλωση με προσθήκη κάποιου μαθήματος, θα πρέπει να συμπεριλάβει και πάλι τα μαθήματα που είχε δηλώσει στην προηγούμενη δήλωση.
    Η δήλωση μαθημάτων για να είναι έγκυρη, πρέπει να γίνει στην ηλεκτρονική γραμματεία του Ψ.Α ( https://progress.upatras.gr)  και όχι σε άλλη πλατφόρμα.
  • Όταν γίνει η δήλωση μαθημάτων, βγείτε από το σύστημα και ξαναμπείτε, να επιβεβαιώσετε ότι το σύνολο των μαθημάτων είναι δηλωμένα.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Η δήλωση μαθημάτων είναι υποχρεωτική. Αν δεν γίνει δήλωση, ο φοιτητής δεν θα μπορέσει να συμμετάσχει στις εξεταστικές Ιουνίου-Σεπτεμβρίου και να καταχωρηθεί βαθμός. Επίσης θα πρέπει να επιστρέψει συγγράμματα που τυχόν θα πάρει και από τον σχετικό έλεγχο βρεθεί να μην έχουν δηλωθεί.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ:

Α) Νέο Πρόγραμμα σπουδών (2016...)

-οι φοιτητές του 2ου εξαμήνου δηλώνουν υποχρεωτικά  τα 4 Υποχρεωτικά μαθήματα του Νέου Προγράμματος Σπουδών
    -οι φοιτητές του 4ου εξαμήνου δηλώνουν υποχρεωτικά  τα 4 Υποχρεωτικά μαθήματα του Νέου Προγράμματος Σπουδών και μαθήματα του 2ου εξαμήνου που τυχόν οφείλουν.

Β) Πρόγραμμα σπουδών  (2010-2015)

Γ' Έτος
 - οι φοιτητές στό 6ο εξάμηνο σπουδών δηλώνουν υποχρεωτικά τα  4 Υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου  και μαθήματα 2ου και 4ου εξαμήνου που τυχόν οφείλουν.

Δ' έτος
- οι φοιτητές, στο 8ο εξάμηνο, δηλώνουν/επιλέγουν :
            i) 3 από τα 4  Χημικά μαθήματα περιορισμένης επιλογής (σύνολο 15 ΠΜ)
            ii)  1 από  10  μαθήματα ελεύθερης επιλογής (σύνολο  5 Π.Μ)
          iii) μπορούν να δηλώσουν ΠΠΕ-3, ΠΠΕ-4,  εφόσον έχουν 120 Π.Μ. (Εάν δεν είχαν συγκεντρωθεί οι 120 Π.Μ στο χειμερινό εξάμηνο που πέρασε, θα πρέπει να δηλωθούν οι ΠΠΕ-1 και ΠΠΕ-2 στο επόμενο χειμερινό εξάμηνο).
            iv) όλα τα μαθήματα 2ου, 4ου, 6ου εξαμήνου που οφείλουν.

ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ
        -Οι επί πτυχίω φοιτητές του τρέχοντος προγράμματος, μπορούν να δηλώσουν όλα τα μαθήματα εαρινών εξαμήνων που οφείλουν.
    Ειδικότερα, ισχύουν και για τους επί πτυχίω τα εξής:
        Επιλέγουν :
             i) 3 από τα 4  Χημικά μαθήματα περιορισμένης επιλογής (σύνολο 15 ΠΜ)
             ii)  1 από  10  μαθήματα ελεύθερης επιλογής (σύνολο 5 Π.Μ)

Γ) Πρόγραμμα σπουδών  (1999-2009)

- Οι φοιτητές μπορούν να δηλώσουν όσα από τα μαθήματα των εαρινών εξαμήνων οφείλουν, χωρίς κανένα περιορισμό.

{module Countdown (ma8hmata b2018)}

Must read - Σημαντικές ανακοινώσεις!

Αίθουσα συνεδριάσεων
Αίθουσα πολυμέσων
Υπολογιστικό κέντρο
Αίθουσα σεμιναρίων