15o ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΜΠΣ «ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ» - Ο ΝΟΜΠΕΛΙΣΤΑΣ HARALD ZUR HAUSEN ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ

15ο Συνέδριο “Ιατρικής Χημείας”, 10-12 Απριλίου 2014

Ο Νομπελίστας Harald zur Hausen Επίσημος Προσκεκλημένος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος

«Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων»

Το 15ο Συνέδριο Ιατρικής Χημείας θα πραγματοποιηθεί στις 10-12 Απριλίου 2014 στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο Harald zur Hausen, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Heidelberg της Γερμανίας, βραβευμένος με Nobel Ιατρικής και Φυσιολογίας. Ο τίτλος της ομιλίας του θα είναι:

“Contributions of Infections to Human Carcinogenesis – Mechanisms and Perspectives”

(Ο Ρόλος των Λοιμώξεων στην Ανθρώπινη Καρκινογένεση – Μηχανισμοί και Προοπτικές)

Ο Καθηγητής Harald zur Hausen έχει τιμηθεί με το Nobel Ιατρικής και Φυσιολογίας το 2008, για την ανακάλυψη του ρόλου του Ιού των Ανθρωπίνων Θηλωμάτων (HPV) που βασίζεται στο DNA, και η οποία οδήγησε στο πρώτο αντικαρκινικό εμβόλιο για τον καρκίνο του τραχήλου.

Ο Καθηγητής Hausen πρωτοστάτησε στην υποστήριξη της Ελλάδας, αποστέλλοντας επιστολή στην Ευρωπαϊκή Ηγεσία, με τίτλο “Support for Greece”, την οποία συνυπέγραψαν 23 Νομπελίστες.

Στο Συνέδριο θα συμμετάσχουν διακεκριμένοι ερευνητές από την Ελλάδα και το Εξωτερικό.

Εισηγήσεις για Προφορική ή Αναρτημένη Ανακοίνωση (Poster) να αποστέλλονται στην Γραμματεία του Προγράμματος του Συνεδρίου (Τίτλος και Περίληψη, Ελληνικά και Αγγλικά, μία σελίδα) μέχρι 21 Φεβρουαρίου 2014.

ΜΠΣ “Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων”

Τμημάτων Χημείας, Ιατρικής, Φαρμακευτικής

Γραμματεία Προγράμματος Συνεδρίου

Τηλ. :  2610-911546

FAX:  2610-911545

e-mail: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Ιατρική Χημεία»

Τμημάτων Χημείας, Ιατρικής, Φαρμακευτικής

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα συμπληρώνει δεκαέξι χρόνια λειτουργίας και είναι το πρώτο Πρόγραμμα στην Ελλάδα με τον τίτλο Euromaster, μετά από διεθνή αξιολόγηση. Έχει αξιολογηθεί από το Εθνικό Συμβούλιο Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΣΕΤ) και το Υπουργείο Παιδείας ως μια από τις κορυφαίες δράσεις Αριστείας στην Ελλάδα για την εκπαίδευση που προσφέρει, την έρευνα που πραγματοποιεί, την καινοτομία που παράγει και για την σύνδεσή του με την κοινωνία.

Έχει προσκαλέσει παγκοσμίου κύρους ερευνητές ως κεντρικούς ομιλητές στα ετήσια συνέδριά του, τους οποίους το Πανεπιστήμιο έχει τιμήσει, μεταξύ των οποίων και οι κάτοχοι Nobel, James D. Watson (Ανακάλυψη Διπλής Έλικας DNA), Andrew V. Schally, Jean-Marie Lehn και Ada Yonath.

Το πρόγραμμα έχει αναρτηθεί στον Κόμβο Αριστείας του Υπουργείου Παιδείας.

www.medicinalchemistry.gr