Τσεγενίδης Θεόδωρος

Καθηγητής

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/tsegenidis

Κατάλογος δημοσιεύσεων:

Βιογραφικό Σημείωμα

Θέση: Καθηγητής Οργανικής Χημείας & Οργανικής και Βιοχημικής Ανάλυσης

Τόπος και Έτος γέννησης: Θεσσαλονίκη 1954

Σπουδές και τίτλοι

• 1976 Πτυχίο της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών στη Χημεία.
  • 1979 Διδακτορικό δίπλωμα της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών στη Χημεία.
  • 1992 Μετεκπαίδευση στην παραγωγή πολυσακχαριτών και ενζύμων από μικρόβια στο Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου.

Επαγγελματική σταδιοδρομία

Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα Χημείας : α) Επιμελητής (1981-1982), β) Λέκτορας (1982-1987), γ) Επίκουρος Καθηγητής (1987-1992), δ) Αναπληρωτής Καθηγητής (1992-1999) και ε) Καθηγητής (1999- παρόν)

Συμμετοχή σε επαγγελματικές ενώσεις

• Ένωση Ελλήνων Χημικών.
  • Ελληνική Εταιρεία Βιοχημείας και Μοριακής Βιολογίας / Club συνδετικού ιστού.
  • Federation of European Biochemical Societies (FEBS)
  • Federation of European Connective Tissue Societies (FECTS)

Διδασκόμενα Μαθήματα

Προπτυχιακά

• Οργανική Χημεία (Τμήμα Βιολογίας)
  • Χημεία Οργανικών Φυσικών Προϊόντων
  • Ειδικά κεφάλαια Οργανικής Χημείας

Μεταπτυχιακά

• Κεφάλαια του μαθήματος «Οργανική και Βιοχημική Ανάλυση»

Ερευνητικές Δραστηριότητες

• Απομόνωση, ανάλυση και μελέτη των ιδιοτήτων πολυσακχαριτών και πρωτεογλυκανών από διάφορους ιστούς ασπονδύλων και σπονδυλωτών καθώς και από κυτταρικές καλλιέργειες.
  • Ανάπτυξη νέων αναλυτικών τεχνικών
  • Πεπτίδια: Σύνθεση, ανάλυση, ιδιότητες
  • Σιαλικά οξέα: Ανάλυση και συσχέτισή τους με τον καρκίνο
  • Ανάλυση υπολειμμάτων φυτοφαρμάκων και τοξινών

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Oxytocin and Lysine-vasopressin with N5, N5-Dialkylglutamine in the 4 Posistion: Effect of Introducing Sterically Hindered Groups into the Hydrophilic Cluster of NeurchypophysealHormones . G Stahl, C. Smith, R. Walter, T. Tsegenidis, G. Stavropoulos, P. Cordopatis and D. Theodoropoulos J. Med. Chem., 23, 213-217 (1980)
  • Darstellung von TritylaminoalkoholenBarlos, D. Papaioannou, S. Patrianakou and T. TsegenidisLiebigs Ann. Chem., 952-955 (1986)
  • Determination of Iduronic Acid and Glucuronic Acid in Glycosaminoglycans after Stoichiometric Reduction and Depolymerization Using High - Performance Liquid Chromatography and Ultraviolet Detection. N. K. Karamanos, A. Hjerpe, T. Tsegenidis, B. Engfeldt and C. A. Antonopoulos Anal. Biochem., 172, 410-419 (1988)
  • Fmoc - His (Mmt)-OH und Fmoc-His (Mtt)-OH. ZweineueHistidin derivate Nim-geschutztmitsaure-hochempfindlichenGruppen. Darstellung, Eigenschaften und Einsatz in der Peptidsynthese . K. Barlos, O. Chatzi, D. Gatos, G. Stavropoulos und T. Tsegenidis Tetrahedron Letters, 32, 475-478 (1991)
  • Purification and characterisation of a minor low sulphatedDermatanSulphate-proteoglycan from Ray skin C. C. Chatziioannidis, N.K. Karamanos, S.T. Anagnostides and T. TsegenidisBiochimie, 81, 187-196 (1999)
  • Determination of carbendazim, thiabendazole and o-phenylphenol residues in lemons by HPLC following sample clean-up by ion-pairing K.P. Prousalis, D. A. Polygenis, A. Syrokou, F.N.Lamari, T. Tsegenidis Analytical and Bioanalytical Chemistry. 379, 458-463 (2004)
  • Production of antibodies from chicken egg-yolk to Phenyl-N-methylcarbamate insecticides for analytical purposes Konstantinos P. Prousalis, Gerasimos M. Tsivgoulis and Theodore Tsegenidis. International Journal of Environmental and Analytical Chemistry 87, 1065-1078 (2007).
  • Imatinib as a key inhibitor of the platelet-derived growth factor receptor mediated expression of cell surface heparan sulfate proteoglycans and functional properties of breast cancer cells. C J Malavaki, A E Roussidis, C Gialeli, D Kletsas, T Tsegenidis, A D Theocharis, G N Tzanakakis, N K Karamanos, FEBS J 280, 2477-2489 (2013)
  • Synthesis and biological evaluation of new C-10 substituted dithranol pleiotropic hybrids Bariamis, S.E., Magoulas, G.E., Grafanaki, K., Pontiki, E., Tsegenidis, T., Athanassopoulos, C.M., Maroulis, G., Papaioannou, D., Hadjipavlou-Litina, D. Bioorganic and Medicinal Chemistry 23, 7251-7263(2015)