Γάτος Δημήτριος

Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 997172, 997171

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/gatos

Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Αναπληρωτής Kαθηγητής Δημήτριος Γάτος γεννήθηκε στη Στενή Ευβοίας το 1958. Σπούδασε Χημεία στο Πανεπιστήμιο Πατρών, από το οποίο και αποφοίτησε το 1980. Κατα το χρονικό διάστημα 1980-1984 εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών. Υπήρξε Επιστημονικός Συνεργάτης στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών στο διάστημα 1981-1988. Το 1988 διορίστηκε στη βαθμίδα του Λέκτορα στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών από την οποία εξελίχθηκε σταδιακά μέχρι τη βαθμίδα του αναπληρωτή καθηγητή, στην οποία σήμερα υπηρετεί. Έχει κάνει μεταδιδακτορική έρευνα επί έξι μήνες στο Ινστιτούτο Βιοχημείας Max-Planck του Μονάχου. Είναι μέλος της Ένωσης Ελλήνων Χημικών και της Ευρωπαϊκής Ένωσης Πεπτιδίων.

Διδασκόμενα Μαθήματα

• ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ Ι (Τμήμα Χημείας)
  • ΧΗΜΕΙΑ ΙΙ (Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης)
  • ΠΕΠΤΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ (Διατμηματικό ΜΠΣ 'Ιατρική Χημεία').

Ερευνητικές Δραστηριότητες

Χημεία αμινοξέων, πεπτιδίων και πρωτεϊνών.

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• K. K. Barlos, D. Gatos, Z. Vasileiou and K. Barlos
    An optimized chemical synthesis of human relaxin-2”
    J. Peptide Sci., 2010, 16, 200-211.
  • Z. Vasileiou, K. K. Barlos, D. Gatos, K. Adermann, C. Deraison and K. Barlos
    Synthesis of the Proteinase Inhibitor LEKTI Domain 6 by the Fragment Condensation Method and Regioselective Disulfide Bond Formation”.
    Biopolymers (Peptide Science), 2010, 94, 339-349.
  • Z. Vasileiou, K. K. Barlos and D. Gatos
    “Convergent solid-phase and solution approaches in the synthesis of the cysteine-rich Mdm2 RING finger domain”
    J. Peptide Sci., 2009, 15, 824-831.
  • S. Goulas, D. Gatos and K. Barlos
    "Convergent solid-phase synthesis of hirudin".
    J. Peptide Sci. 2006, 12, 116-123.
  • S. Mourtas, C. Katakalou, A. Nicolettou, C. Tzavara, D. Gatos, K. Barlos
    "Resin-bound aminothiols: synthesis and application".
    Tetrahedron Letters, 2003, 44(1), 179-182.
  • M. Karavoltsos, S. Mourtas, D. Gatos, K. Barlos
    "SPPS of protected peptidyl aminoalkyl amides"
    Journal Peptide Sci. 2002, 8(11), 615-620.
  • S. Mourtas, D. Gatos, M. Karavoltsos, C. Katakalou, K. Barlos
    "Resin-bound mercapto acids: synthesis and application".
    Tetrahedron Letters, 2002, 43(18), 3419-3421.
  • S. Mourtas, D. Gatos, V. Kalaitzi, C. Katakalou, K. Barlos
    "S-4-Methoxytrityl mercapto acids: synthesis and application".
    Tetrahedron Letters, 2001, 42(39), 6965-6967.
  • S. Mourtas, D. Gatos and K. Barlos
    "Solid-phase synthesis of benzothiazolyl compounds".
    Tetrahedron Letters, 2001, 42(11), 2201-2204.
  • D. Gatos and C. Tzavara
    "Comparison of the solid-phase fragment condensation and phase-change approaches in the synthesis of salmon I calcitonin".
    Journal of Peptide Research, 2001, 57, 168-174.