Κλούρας Νικόλαος

Ομότιμος Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 996018

Fax: (+302610) 997140

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.klouras.chem.upatras.gr

Βιογραφικό Σημείωμα

Καθηγητής Χημείας στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Γεννήθηκε στη Μυτιλήνη το 1949. Σπούδασε Χημεία στο Χημικό Τμήμα της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, απ' όπου αποφοίτησε το 1973. Εκπόνησε τη Διδακτορική Διατριβή του στο Ινστιτούτο Ανόργανης και Αναλυτικής Χημείας του Πολυτεχνείου του Βερολίνου (Technische Universität Berlin). Το 1977 έλαβε το Διδακτορικό Δίπλωμα των Φυσικών Επιστημών (Dr. rer. nat.) στο πεδίο της Οργανομεταλλικής Χημείας και στη συνέχεια εργάσθηκε ως Post Doc στο ίδιο Ίδρυμα.

Το 1980, μετά την εκπλήρωση διετούς στρατιωτικής θητείας, διορίσθηκε Επιμελητής στην τότε Έδρα της Ανόργανης Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών. Το 1982 έγινε Λέκτορας, το 1985 εξελέγη Επίκουρος Καθηγητής, το 1991 Αναπληρωτής Καθηγητής και το 1997 Καθηγητής στο ίδιο Πανεπιστήμιο.

Ερευνητικά ασχολείται με τη σύνθεση και μελέτη μεταλλοκενικών ενώσεων, μιας ειδικής κατηγορίας οργανομεταλλικών ενώσεων. Έχει ένα σημαντικό αριθμό δημοσιεύσεων σε διεθνή περιοδικά και αρκετές συμμετοχές σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια.

Διδάσκει Γενική και Ανόργανη Χημεία από το 1980, καθώς και Οργανομεταλλική Χημεία από το 1986. Έχει συγγράψει 3 βιβλία Γενικής και Ανόργανης Χημείας και ένα Οργανομεταλλικής Χημείας. Έχει μεταφράσει στα ελληνικά ένα σύγγραμμα Οργανομεταλλικής Χημείας, ένα σύγγραμμα Γενικής Χημείας, καθώς και ένα βοήθημα Γενικής Χημείας.  Επίσης είναι συγγραφέας 2 βοηθημάτων και συν-συγγραφέας σε 4 τόμους βιβλίων Γενικής και Ανόργανης Χημείας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Στο συγγραφικό του έργο περιλαμβάνονται και 3 βιβλία γενικότερου χημικού περιεχομένου. Από το ακαδημαϊκό έτος 2000-2001, είναι Καθηγητής – Σύμβουλος και Συντονιστής της Θεματικής Ενότητας «Γενική και Ανόργανη Χημεία» του Προγράμματος «Φυσικές Επιστήμες» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

Διδασκόμενα Μαθήματα

1.Γενική Χημεία
2.Οργανομεταλλική Χημεία

Ερευνητικές Δραστηριότητες

Σύνθεση και δομικός χαρακτηρισμός μεταλλοκενικών συμπλόκων των μεταβατικών ετάλλων των Ομάδων IV - VIIIB . Εφαρμογές στην Κατάλυση και στην Ιατρική.

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• C. Anastasiadis, I. Mylonas-Margaritis , V. Psycharis, C. P. Raptopoulou , D. A. Kalofolias, C. J. Milios, N. Klouras, and S. P. Perlepes
    “Dinuclear, tetrakis(acetato)-bridged lanthanide(III) complexes from the use of 2-acetyl-pyridine hydrazine”
    Inorg. Chem. Commun. 51 (2015) 99–102