Ναστόπουλος Βασίλειος

Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 962953

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/nastopoulos

Κατάλογος δημοσιεύσεων: www.webofknowledge.com

Ώρες επικοινωνίας: Τρίτη και Παρασκευή 11:00-13:00

Βιογραφικό Σημείωμα

Ακαδημαϊκές σπουδές
Πτυχίο Χημείας, Παν/μιο Πατρών (1979)
Mεταπτυχιακό Δίπλωμα Licence spéciale en Sciences Chimiques, Université Catholique de Louvain, Louvain-la-Neuve, Βέλγιο (1984)
Διδακτορικό Δίπλωμα στη Χημεία (κρυσταλλογραφία), Παν/μιο Πατρών (1987)

Ερευνητική δραστηριότητα και εμπειρία
1983-1986: Département de Chimie, Université Catholique de Louvain, (κρυσταλλογραφία μικρών μορίων, direct methods)
1986: Department of Physics, University of York (direct methods)
1992: EMBL, Biological Structures Programme, Heidelberg (κρυσταλλογραφία πρωτεϊνών)
1994-2002 (επισκέψεις μικρής διάρκειας): Dipartimento di Scienze Biochimiche, Università degli Studi di Roma 'La Sapienza', Ρώμη (κρυσταλλογραφία πρωτεϊνών)

Εκπαιδευτικά Συγγράμματα
‘Δομική Χημεία’, Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών (2015)
‘Εργαστηριακές Ασκήσεις Ποσοτικής Ανάλυσης’, (Β. Ναστόπουλος και Χρ. Παπαδοπούλου), Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών (2015)

Μέλος επιστημονικών εταιρειών
Ένωση Ελλήνων Χημικών, Ελληνική Κρυσταλλογραφική Εταιρεία, Ελληνική Εταιρεία Βιοχημείας και Μοριακής Βιολογίας, Ελληνική Εταιρεία Βιολογικών Επιστημών

Υποτροφίες/οικονομικές ενισχύσεις
Υποτροφία Ι.Κ.Υ. (1975-1978), υποτροφία Υπουργείου Εθνικής Οικονομίας (1983-1986), οικονομική ενίσχυση ΕRASMUS (1990), υποτροφία Human Capital and Mobility (1995), υποτροφίες βραχείας διάρκειας: ΕMBL (1991, 1993), FEBS (1994), Istituto Pasteur-Fondazione Cenci Bolognetti (1996-2000)

Συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα
ΠΕΝΕΔ (ΓΓΕΤ, 1995 και 1999), ΕΠΕΤ ΙΙ (ΓΓΕΤ, 1997), ‘Κ. Καραθεοδωρή’ (Παν/μιο Πατρών, 2000 και 2008), Πυθαγόρας ΙΙ (ΥπΕΠΘ, 2004), BE-OPT/X-FEL (ΓΓΕΤ, 2011)

Διδασκόμενα Μαθήματα

Προπτυχιακά μαθήματα
Δομική Χημεία
Αναλυτική Χημεία II

Εργαστήρια:
Αναλυτική Χημεία I, Αναλυτική Χημεία ΙI

Μεταπτυχιακά μαθήματα
Αναλυτική Χημεία και Νανοτεχνολογία: Διερευνώντας το μικρόκοσμο και νανόκοσμο (Φασματοσκοπικές μέθοδοι με ακτίνες Χ)

Ερευνητικές Δραστηριότητες

• Κρυσταλλική Μηχανική – Μεταλλοϋπερμοριακή Χημεία
  • Προσδιορισμός της δομής πρωτεϊνών και μικρών μορίων με κρυσταλλογραφία ακτίνων Χ
  • Ανάπτυξη λογισμικού (γεωμετρία ένταξης συμπλόκων ενώσεων, κρυσταλλογραφία ακτίνων Χ κλπ

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• K. Kounavi, A. Kitos, E. Moushi, M. Manos, C. Papatriantafyllopoulou, A. Tasiopoulos, S. Perlepes, V. Nastopoulos.
    Supramolecular features in the engineering of 3d metal complexes with phenyl-substituted imidazoles as ligands: the case of copper(II).
    CrystEngComm., 17, 7510 (2015).
  • K. Kounavi, E. Moushi, M. Manos, C. Papatriantafyllopoulou, A. Tasiopoulos, V. Nastopoulos.
    Supramolecular patterns of cationic and neutral Ni(II) complexes from the interplay of hydrogen-bonding, stacking interactions and metal-coordination motifs.
    CrystEngComm., 14, 6492 (2012).
  • Moushi, C. Lampropoulos, W. Wernsdorfer, V. Nastopoulos, G. Christou, A. Tasiopoulos.
    Inducing single-molecule magnetism behavior in a family of loop-of-loops aggregates: Heterometallic Mn40Na4 clusters and the homometallic Mn44 analogue.
    Journal of the American Chemical Society, 132, 16146 (2010).
  • A. Boudalis, B. Donnadieu, V. Nastopoulos, J.M. Clemente-Juan, A. Mari, Y. Sanakis, J.-P. Tuchagues & S.P. Perlepes.
    'A Nonanuclear Iron(II) Single-Molecule Magnet'.
    Angewandte Chemie International Edition, 43, 2266 (2004).
  • C. Savino, L. Federici, V. Νastopoulos, K.A. Johnson, F. Pisani, M. Rossi, M. Brunori & D. Tsernoglou.
    'Structure of DNA polymerase from the archaeon Sulfolobus solfataricus'.
    Structure, 12, 2001 (2004).
  • A. Ilari, K. Johnson, V. Nastopoulos, D. Verzili, C. Zamparelli, G. Colotti, D. Tsernoglou & E. Chiancone.
    'The crystal structure of the sorcin calcium binding domain provides a model of Ca2+-dependent processes in the full-length protein'.
    Journal of Molecular Biology, 317, 447 (2002).
  • V. Nastopoulos, A. Ilari, G. Colotti, C. Zamparelli, D. Verzili, E. Chiancone & D. Tsernoglou.
    'Two different crystal forms of sorcin, a penta-EF-hand Ca2+-binding protein'.
    Acta Crystallographica, D57, 862 (2001).
  • V. Nastopoulos, P. Kanellopoulos & D. Tsernoglou.
    'The dimeric and monomeric erabutoxin a crystal structure refined at 1.5 Å resolution'.
    Acta Crystallographica, D54, 964 (1998).
  • G. Germain, V. Nastopoulos & M.M. Woolfson.
    'On the application of Phase Relationships to Complex Structures: XXIX. Choosing the Large Es'.
    Acta Crystallographica, A47, 278 (1991).