Καραπαναγιώτη Χρυσή

Καθηγήτρια

Τηλέφωνο: (+302610) 996728

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/karapanagioti

Κατάλογος δημοσιεύσεων:

Ώρες επικοινωνίας: 12:00-13:00 Tρίτη, 13.00-15.00 Τετάρτη

Βιογραφικό Σημείωμα

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ:

PhD Περιβαλλοντολογίας, University of Oklahoma, 2000

Master Περιβαλλοντολόγου, University of Oklahoma, 1995

Πτυχίο Περιβαλλοντολόγου, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, 1992

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης Σπουδές στην Εκπαίδευση, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, 2017

Πιστοποιητικό Μεταπτυχιακής Επιμόρφωσης στην Ανοικτή και εξ Aποστάσεως Εκπαίδευση, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, 2003

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ:

9/18-παρόν Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών, Πάτρα

1/13-9/18 Επικ. Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών, Πάτρα

9/07-1/13 Λέκτορας, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών, Πάτρα

10/01-8/07 Λέκτορας ΠΔ 407/80, Τμήμα Επιστημών της Θάλασσας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Μυτιλήνη

4/00-9/01 Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, ΕΙΧΗΜΥΘ-ΙΤΕ, Πάτρα

12/99-3/00 Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, University of Oklahoma, Norman, Oklahoma, ΗΠΑ

8/96-12/99 Ερευνήτρια / Βοηθός καθηγητή, University of Oklahoma, Norman, Oklahoma, ΗΠΑ

11/97-4/98 Ερευνήτρια / Βοηθός καθηγητή, Universität Tübingen, Tübingen, Γερμανία

3/96-9/96 Ερευνήτρια, Hill Air Force Base, Superfund Site OU1, Utah, ΗΠΑ

1/94-7/96 Ερευνήτρια, University of Oklahoma, Norman, Oklahoma, ΗΠΑ

4/91-5/91Σχεδιάστρια Περιβάλλοντος, Escuela Tecnica Superior de Architectura de Madrid, Spain

ΠΑΡΟΧΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ:

11/03-παρόν    Αξιολόγηση ερευνητικών προτάσεων και ερευνητικών προγραμμάτων για το 6ο και 7ο Πρόγραμμα Πλαίσιο για την Έρευνα, την Τεχνολογική Ανάπτυξη, και Επίδειξη (CORDIS)

Ευρωπαϊκή Επιτροπή, EU, Brussels, Belgium

10/95- παρόν   Αξιολόγηση Επιστημονικών Άρθρων σε 12 Επιστημονικά Περιοδικά

3/05-8/08         Αξιολόγηση μαθημάτων που διδάσκονται με το λογισμικό WebCTVista για το πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ, Τμήμα Περιβάλλοντος, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Διδασκόμενα Μαθήματα

Χημεία Περιβάλλοντος

Διδακτική των Φυσικών Επιστημών

Χημεία (Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης)

Χημεία (Τμήμα Φυσικής)

Ειδικές Εφαρμογές της Αναλυτικής Χημείας (μεταπτυχιακό)

Τεχνολογικές Εφαρμογές Λειτουργικών Υλικών (μεταπτυχιακό)

Υδατική Χημεία (μεταπτυχιακό)

Ρύπανση Θαλασσών (μεταπτυχιακό)

Ερευνητικές Δραστηριότητες

Χημεία Περιβάλλοντος με έμφαση στην Υγρή Ρύπανση

Διεργασίες φυσικής εξασθένισης των οργανικών ρύπων στο περιβάλλον

Ανάπτυξη και χαρακτηρισμός νέων πιο αποδοτικών ροφητών

Μικροπλαστικά στο θαλάσσιο περιβάλλον

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Rochman C.M., Browne M.A., Halpern B.S., Hentschel B.T., Hoh E., Karapanagioti H.K, Rios-Mendoza L.M., Takada H., Teh S., Thompson R.C., 2013 “Classify plastic waste as hazardous” Nature, V. 494, 169-171.
  • Lanctôt C.M., M. Al-Sid-Cheikh, A.I. Catarino, T. Cresswell, B. Danis, H.K. Karapanagioti, T. Mincer, F. Oberhänsli, P. Swarzenski, I. Tolosa, M. Metian, (2018) “Application of nuclear techniques to environmental plastics research”, Journal of Environmental Radioactivity, 192, 368-375.
  • Mourgkogiannis N., I.K. Kalavrouziotis, H.K. Karapanagioti, (2018) Questionnaire-based survey to managers of 101 wastewater treatment plants in Greece confirms their potential as plastic marine litter sources, Marine Pollution Bulletin, 133, 822-827,
  • Boutsika L.G., Karapanagioti H.K., Manariotis I.D., (2017) “Effect of chloride and nitrate salts on Hg(II) sorption by raw and pyrolyzed malt spent rootlets” Journal of Chemical Technology and Biotechnology, V. 92, No 8, p. 1912-1918.
  • Ioakeimidis C., Fotopoulou K.N., Karapanagioti H.K.*, Geraga M., Zeri C., Papathanassiou E., Galgani F. Papatheodorou G., (2016) “The degradation potential of PET bottles in the marine environment: An ATR-FTIR based approach” Nature Scientific Reports, V. 6, DOI: 10.1038/srep23501.
  • Han Z., Sani B., Mrozik W., Obst M., Beckingham B., Karapanagioti H.K., Werner D., (2015) “Magnetite impregnation effects on the sorbent properties of activated carbon and biochars” Water Research, V. 70, 394-403.
  • Dailianis, S., Tsarpali, V., Melas, K., Karapanagioti, H.K., and Manariotis, I.D. (2014). “Aqueous Phenanthrene Toxicity after High-frequency Ultrasound Degradation.” Aquatic Toxicology, 147, 32-40.
  • Valili S., Siavalas G., Karapanagioti H.K., Manariotis I.D., Christanis K., 2013 “Phenanthrene removal from aqueous solutions using well-characterized, raw, chemically treated, and charred malt spent rootlets, a food industry by-product” Journal of Environmental Management, V. 128, 252-258.
  • Ogata Y., Takada H., Mizukawa K., Hirai H., Iwasa S., Endo S., Mato Y., Saha M., Okuda K., Nakashima A., Murakami M., Zurcher N., Booyatumanondo R., Zakaria M.P., Dung L.Q., Gordon M., Miguez C., Suzuki S., Moore C.J., Karapanagioti H.K., Weerts S., McClurg T., Burresm E., Smith W., Van Velkenburg M., Lang J.S., Lang R.C., Laursen D., Danner B., Stewardson N., Thompson R.C. 2009 “International Pellet Watch: Global monitoring of persistent organic pollutants (POPs) in coastal waters. 1. Initial phase data on PCBs, DDTs, and HCHs” Marine Pollution Bulletin, V. 58. p. 1437-1446.
  • Ahn S., Werner D., Karapanagioti H.K. McGlothlin D.R., Zare R.N., and Luthy R.G., 2005 “Phenanthrene and Pyrene Sorption and Intraparticle Diffusion in Polyoxymethylene, Coke, and Activated Carbon” Environmental Science and Technology, V. 39, p. 6516-6526.