Μπόκιας Γεώργιος

Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 997102

Fax: (+302610) 997122

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/bokias

Κατάλογος δημοσιεύσεων:

Ώρες επικοινωνίας: Τετάρτη-Παρασκευή: 13:00-14:00

Βιογραφικό Σημείωμα

Πτυχίο Χημείας του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών (1985-1989).

Διδάκτωρ του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών (1989-1994).

Μεταδιδακτορικός συνεργάτης στο εργαστήριο Laboratoire de Physico-chimie Macromoleculaire, ESPCI (Παρίσι) με υποτροφία Marie Curie (1996-1998).

Μεταδιδακτορικός συνεργάτης στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Πατρών, με υποτροφία επιστροφής Marie Curie (1999).

Επισκέπτης Λέκτορας στο Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Κύπρου (Σεπτέμβριος 2000-Ιανουάριος 2001).

Επίκουρος Kαθηγητής του Τμήματος Χημείας, Παν. Πατρών (Μάιος 2002 - 2011).

Αναπληρωτής Kαθηγητής του Τμήματος Χημείας, Παν. Πατρών (2011 - 2018).

Καθηγητής του Τμήματος Χημείας, Παν. Πατρών (2018 - )

Διδασκόμενα Μαθήματα

Προπτυχιακά μαθήματα (Τμήμα Χημείας)

Αρχές Χημικής Τεχνολογίας
Χημεία και Τεχνολογία Υλικών (πολυμερή, νανοϋλικά, κολλοειδή, καταλύτες)
Χημικές Βιομηχανίες (Ανόργανες και Οργανικές)

Μεταπτυχιακά μαθήματα (Τμήμα Χημείας, Ειδίκευση “Χημεία και Τεχνολογία Υλικών με Εφαρμογές στη Βιομηχανία, την Ενέργεια και το Περιβάλλον”))

Χημεία Πολυμερικών Υλικών
Τεχνολογικές Εφαρμογές Πολυμερικών Υλικών

Ερευνητικές Δραστηριότητες

Οι βασικές ερευνητικές δραστηριότητες εντοπίζονται στο χώρο των υδατοδιαλυτών πολυμερών, των φυσικοχημικών ιδιοτήτων τους σε αραιά και ημιαραιά διαλύματα και των δυνατοτήτων που παρέχουν για ποικίλες πρακτικές εφαρμογές. Επιγραμματικά, οι σημαντικότερες κατηγορίες πολυμερικών υλικών που μελετώνται είναι:
- Αποκρίσιμα πολυμερή,
- Λειτουργικά πολυμερή,
- Υδροπηκτώματα,
- Νανοσωματίδια και υβριδικά οργανικά/ανόργανα νανοδομημένα υλικά

Τα παραπάνω υλικά σχεδιάζονται και μελετώνται σε συνδυασμό με πιθανές εφαρμογές, όπως:
- Αποκρίσιμα “μαλακά” υλικά
- Αισθητήρες
- Ροφητές

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Karamitrou, M., Voyiatzis, G.A., Kallitsis, J.K., Bokias, G
    ”UV-Triggered Optical Response and Oxygen Scavenging Ability of a Water-Soluble Poly(N,N-dimethylacrylamide-co-2-vinylbenzylanthraquinone) Copolymer”.
    Macromolecular Materials and Engineering, 303, art. no. 1700450 (2018).
  • D. Druvari, N. D. Koromilas, G. Ch. Lainioti, G. Bokias, G. Vasilopoulos, A. Vantarakis, I. Baras, N. Dourala  and J. K. Kallitsis
    “Polymeric quaternary ammonium-containing coatings with potential dual contact-based and release-based antimicrobial activity”.
    ACS Appl. Mater. Interfaces, 8, 35593 (2016).
  • Z. Iatridi, K. Vamvakidis, I. Tsougos, K. Vassiou, C. Dendrinou-Samara and G. Bokias
    “Multifunctional polymeric platform of magnetic ferrite colloidal superparticles for luminescence, imaging, and hyperthermia applications”.
    ACS Appl. Mater. Interfaces, 8, 35059 (2016).
  • Moutsiopoulou, A.K. Andreopoulou, G. Lainioti, G. Bokias, G. Voyiatzis and J.K. Kallitsis.
    “Quinoline-functionalized cross-linked poly(vinyl acetate) and poly(vinyl alcohol) nanoparticles as potential pH-responsive luminescent sensors”.
    Sensors and Actuators B, 211, 235 (2015).
  • K. Oikonomou, G. Bokias, I. Iliopoulos and J.K. Kallitsis.
    “Sequential Association of Anionic/Thermosensitive Diblock Copolymers with Cationic Surfactants”.
    Macromolecules, 46, 1082-1092 (2013).
  • Thivaios, I. Diamantis, G. Bokias and J.K. Kallitsis.
    “Temperature-responsive Photoluminescence of Quinoline-labeled Poly(N-isopropylacrylamide) in Aqueous Solution”.
    Eur. Polym. J., 48, 1256-1265 (2012).
  • Iatridi and G. Bokias.
    “Temperature-Sensitive Water-Soluble Hybrid Organic/Inorganic Nanoparticles Formed through Complexation of Cu2+ Ions with Poly(sodium acrylate)-g-poly(N-isopropylacrylamide) Comb‑type Copolymers in Aqueous Solution”.
    Langmuir, 25, 7695 (2009).
  • Balomenou and G. Bokias.
    “Water-soluble complexes between cationic surfactants and comb-type copolymers consisting of an anionic backbone and hydrophilic nonionic poly(N,N-dimethylacrylamide) side chains”.
    Langmuir, 21, 9038 (2005).
  • Bokias, D. Hourdet and I. Iliopoulos.
    "Positively Charged Amphiphilic Water Soluble Polymers based on N isopropylacrylamide: Phase Behavior and Shear Induced Thickening Properties in Aqueous Solution".
    Macromolecules, 33, 2929 (2000).
  • G. Bokias, G. Staikos, I. Iliopoulos and R. Audebert.
    "Interpolymer association between acrylic acid copolymers and poly(ethylene glycol): effects of the copolymer nature".
    Macromolecules, 27, 427 (1994).