Συμεόπουλος Βασίλειος

Αναπληρωτής Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 997132

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/symeopoulos

Κατάλογος δημοσιεύσεων:

Ώρες επικοινωνίας: 15:00-16:00 καθημερινά

Βιογραφικό Σημείωμα

1974-1979 Προπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών
1981-85 Επιστημονικός Συνεργάτης στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών
1985-1987 Ελληνική Αεροπορία, Χημικό Εργαστήριο ανάλυσης ελαίων και καυσίμων
1987 Απόκτηση Διδακτορικού Διπλώματος στη Ραδιοχημεία
1988-1990 and 1991-94, Λέκτορας, στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών
1990-91 Εκπαιδευτική άδεια στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Φλώριδας των ΗΠΑ
1994-now Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Χημείας, Πανεπιστημίου Πατρών

Διδασκόμενα Μαθήματα

Προπτυχιακά μαθήματα

• Αρχές και Εφαρμογές Πυρηνικής Χημείας  (σε φοιτητές του Τμήματος Χημείας)
  • Φυσικοχημεία (σε φοιτητές του Τμήματος Βιολογίας)
  • Ραδιοβιολογία (σε φοιτητές του Τμήματος Βιολογίας)
  • Γενική Χημεία (σε φοιτητές του Τμήματος Γεωλογίας)

Μεταπτυχιακά μαθήματα
Συμμετοχή στο MSc του Τμήματος με τίτλο «Χημεία και Τεχνολογία Υλικών με Εφαρμογές στη Βιομηχανία, την Ενέργεια και το Περιβάλλον» και συγκεκριμένα στο μάθημα «Τεχνολογικές Εφαρμογές Λειτουργικών Υλικών».

Ερευνητικές Δραστηριότητες

1) Μελέτη της δέσμευσης βαρέων μετάλλων και ραδιονουκλιδίων από την υγρή φάση σε στερεά υποστρώματα αποτελούμενα από:

α) μικροοργανισμούς, που ενυπάρχουν σε τρόφιμα (με έμφαση σε προβιοτικούς) με σκοπό την διερεύνηση του μηχανισμού και της πιθανής χρήσης τους ως μέσων αποτοξίνωσης σε περιπτώσεις μόλυνσης της τροφικής αλυσίδας.
β) απόβλητα ή παραπροϊόντα αγροτοβιομηχανικών διεργασιών με σκοπό

i) την κατανόηση της διεργασίας μέσω του προσδιορισμού θερμοδυναμικών και κινητικών παραμέτρων
ii) την αποτελεσματική απομάκρυνση βαρέων μετάλλων και ραδιονουκλιδίων από υδατικά συστήματα (απορρύπανση) και αξιοποίησή τους ως ροφητών υλικών χαμηλού κόστους.

2) Παρακολούθηση της φυσικής και τεχνητής ραδιενέργειας στο περιβάλλον προσδιορίζοντας μακρόβια ραδιονουκλίδια που εκπέμπουν ακτινοβολία-γ ή –α, με έμφαση σε υδατικά συστήματα (ιαματικές πηγές, πόσιμο νερό) και σε συστήματα εδάφους (τύρφη, φωσφορικά λιπάσματα).
3) Ανάπτυξη μεθόδων για ταχείς διαχωρισμούς και προσδιορισμούς ραδιονουκλιδίων που απαιτούνται σε επείγουσες καταστάσεις.

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Studies on the separation of Ra(II), U(VI) and Eu(III) from aqueous solution using MnO2-resin
    Athina Fidaki, Basil D. Symeopoulos, Melpomeni Prodromou and Ioannis Pashalidis
    Journal of Radioanaytical and Nuclear Chemistry, 318(3), 2189–2192 (2018)
  • Significance of age, temperature, and aeration of yeast cell culture for the biosorption of europium from aquatic systems
    Anagnostopoulos, V.A., Symeopoulos, B.D.
    Desalination and Water Treatment 57(9), 3957-3963 (2016)
  • Biosorption of U(VI) from aqueous systems by Malt Spent Rootlets. Kinetic, equilibrium and speciation studies
    V. Anagnostopoulos, B. Symeopoulos, K. Bourikas, A. Bekatorou
    International Journal of Environmental Science and Technology 13(1), 285-296 (2016)
  • Removal of U(VI) from Aquatic Systems, Using Winery By-Products as Biosorbents: Equilibrium, Kinetic and Speciation Studies
    Vasileios A. Anagnostopoulos, Petros G. Koutsoukos and Basil D. Symeopoulos
    Water Air Soil Pollut.  226(4), 107 (2015)
  • Sorption of europium by malt spent rootlets, a low cost biosorbent: effect of pH, kinetics and equilibrium studies
    V.A. Anagnostopoulos., B.D. Symeopoulos,
    Journal of Radioanaytical and Nuclear Chemistry, 295(1), 7-13 (2013)
  • Selective separation of radium and uranium from aqueous solutions by Chelex-100
    Tasoula Kiliari, Ioannis Pashalidis, Basil D. Symeopoulos
    Journal of Radioanaytical and Nuclear Chemistry, 292, 1273–1276 (2012)
  • Contribution to interpretation of metal uptake dependence upon the growth phase of microorganisms. The case of uranium (VI) uptake by common yeasts, cultivated at different temperatures, with or without aeration
    V.A. Anagnostopoulos., A. Bekatorou, B.D. Symeopoulos,
    Journal of Radioanaytical and Nuclear Chemistry, 287(2), 665-671 (2011)
  • Effect of growth conditions on biosorption of Cadmium and Copper by yeast cells.
    V.A. Anagnostopoulos, B.D. Symeopoulos, M.J. Soupioni
    GLOBAL NEST J. 12(3), 288-295, (2010)
  • A comparative study of neodymium sorption by yeast cells
    A. Vlachou, B. D. Symeopoulos, A. A. Koutinas