Βλάμης Αλέξιος

Επίκουρος Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 997634

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/vlamis

Βιογραφικό Σημείωμα

Μετά από την απόκτηση πτυχίου στη Βιολογία (Αθήνα), ο Α. Βλάμης, απέκτησε πτυχίο μάστερς και διαδακτορικο στη βιοχημεία (1994 Αγγλία). Από το 1994 έως το 2003 εργάστηκε στο  τμήμα βιοχημείας της ιατρικής σχολής στης Στοκχόλμης (Karolinska Institutet, Associate Professor το 2003). Το 2004 επέστρεψε στην Ελλάδα, όπου εργάστηκε στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Τον Ιούνιο του 2009 εκλέχθηκε επίκουρος καθηγητής βιοχημείας και μοριακής βιολογίας στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών στο οποίο εργάζεται από το Μάιο του 2011.

Διδασκόμενα Μαθήματα

Ερευνητικές Δραστηριότητες

Το ερευνητικό του πεδίο εστιάζεται στη ροή ηλεκτρονίων μέσω θειολών στα αντιοξειδωτικά συστήματα θειορεδοξινών και γλουταρεδοξινών. Έχει εμπειρία στους μηχανισμούς που ρυθμίζουν την οξειδοαναγωγική ικανότητα των κυττάρων (γλουταθειόνη και γλουταρεδοξίνες στην οδό μεταγωγής σήματος), το οξειδωτικό στρες, την αλληλεπίδραση πρωτεϊνών σε οξειδοαναγωγικά ζεύγη. Άλλοι τομείς γνώσεως είναι, η ανάπτυξη συστημάτων ELISA, οι τεχνικές κλωνοποίησης και υπερέκφρασης ευκαρυωτικών και προκαρυωτικών πρωτεϊνών, ο καθαρισμός και χαρακτηρισμός τους και γενικότερα η χημεία σχετιζόμενη με θειόλες και πρωτεΐνες.

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Vlamis-Gardikas, A., Åslund, F., Spyrou, G., Bergman, T., and Holmgren, A. (1997).
    Cloning overexpression and characterisation of glutaredoxin 2, an atypical glutaredoxin from Escherichia coli.
    J. Biol. Chem. 272, 11236-11243
  • Lillig, C. H., Prior, A., Schwenn, J. D., Åslund, F., Ritz, D., Vlamis-Gardikas, A., and Holmgren, A. (1999).
    New thioredoxins and glutaredoxins as electron donors of 3'-phosphoadenylylsulfate reductase.
    J. Biol. Chem. 274, 7695-7698
  • Shi, J., Vlamis-Gardikas, A., Åslund, F., Holmgren, A., and Rosen, B. P. (1999).
    Reactivity of glutaredoxins 1, 2 and 3 from Escherichia coli shows that glutaredoxin 2 is the primary hydrogen donor to ArsC-catalysed arsenate reduction.
    J. Biol. Chem. 274, 36039-36042
  • Daily, D., Vlamis-Gardikas, A., Offen, D., Mittelman, L., Melamed, E., Holmgren, A., and Barzilai, A. (2001)
    Glutaredoxin protects cerebellar granule neurons from dopamine-induced apoptosis by dual activation of the Ras-phosphoinositide 3 kinase and Jun N-terminal kinase pathways.
    J. Biol. Chem. 276, 21618-26
  • Xia, B,. Vlamis-Gardikas A., Holmgren, A., Wright, P. E., and Dyson H. J. (2001)
    Solution structure of Escherichia coli glutaredoxin-2 shows similarity to mammalian glutathione-S-transferases.
    J. Mol. Biol. 310, 907-18
  • Potamitou A, Holmgren A, Vlamis-Gardikas A. (2002)
    Protein levels of Escherichia coli thioredoxins and glutaredoxins and their realtion to null mutants, growth phase and function.
    J Biol Chem. 277, 18561-67
  • Vlamis-Gardikas, A., and Holmgren, A. (2002)
    Thioredoxin and glutaredoxin isoforms.
    Method Enzymol 347, 286-96
  • Singha, N. C., Vlamis-Gardikas, A., Holmgren, A.
    Real-time kinetics of the interaction between the two subunits, Eschericia coli thioredoxin and gene 5 protein of phage T7 DNA polymerase.
    (2003) J Biol Chem., 278, 21421–21428
  • Potamitou Fernandes A., Fladvad, M., Berndt, C., Lillig, C. H., Neubauer, P., Sunnerhagen, M., Holmgren, A., and Vlamis-Gardikas, A. (2005)
    A novel monothiol glutaredoxin (Grx4) from Escherichia coli, can serve as a substrate for thioredoxin reductase.
    J. Biol. Chem. 280, 24544-52
  • Vlamis-Gardikas A.
    The multiple functions of the thiol-based electron flow pathways of Escherichia coli: Eternal concepts revisited.
    Biochim Biophys Acta (2008) 1780, 1170-200.