Αλετράς Αλέξιος

Ομότιμος Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 997911

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/aletras

Βιογραφικό Σημείωμα

Σπουδές
1972-1977: Προπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Χημείας, Πανεπιστημίου Πατρών, Πτυχίο Χημείας με γενικό βαθμό ΄΄Λίαν Καλώς΄΄.
1978-1982: Μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Χημείας, Πανεπιστημίου Πατρών, Εργαστήριο Βιοχημείας. Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής με τίτλο: ‘’Αλληλεπίδραση γλυκοπρωτεϊνών από υαλώδη χόνδρο με υαλουρονικό οξύ και πρωτεογλυκάνες. Χαρακτηρισμός των πρωτεογλυκανών.
1985: Διδακτορικό Δίπλωμα στη Χημεία. Γενικός βαθμός ΄΄Άριστα΄΄.

Ακαδημαϊκή σταδιοδρομία
1981-1986: Επιστημονικός Συνεργάτης στο Εργαστήριο Βιοχημείας, Τμήμα Χημείας, Παν. Πατρών.
1987-1992: Λέκτορας του Τομέα Οργανικής Χημείας, Βιοχημείας και Φυσικών Προϊόντων του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών.
1992-2003: Επίκουρος Καθηγητής του Τομέα Οργανικής Χημείας, Βιοχημείας και Φυσικών Προϊόντων του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών.
2003-σήμερα: Αναπληρωτής Καθηγητής του Τομέα Οργανικής Χημείας, Βιοχημείας και Φυσικών Προϊόντων του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Διδασκόμενα Μαθήματα

Προπτυχιακό πρόγραμμα Σπουδών
1. Βιοχημεία ΙΙ (Διδασκαλία, Φροντιστήριο)
2. Βιοχημεία Ι (Φροντιστήριο)
3. Εργαστήριο Βιοχημείας
4. Ζυμοχημεία-Βιοχημεία Τροφίμων (Διδασκαλία-Φροντιστήριο)

Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Σπουδών
1. Προκεχωρημένη Βιοχημεία Ι
2. Προκεχωρημένη Βιοχημεία ΙΙ
3. Οργανική και Βιοχημική Ανάλυση
4. Εργαστήριο Εφαρμογών Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας

Ερευνητικές Δραστηριότητες

1. Απομόνωση και χαρακτηρισμός μακρομορίων (πρωτεογλυκανών-γλυκοσαμινογλυκανών) του εξωκυττάριου υλικού διαφόρων ειδών συνδετικού ιστού και μελέτη των μεταξύ τους αλληλεπιδράσεων.
2. Μελέτη των μεταλλοπρωτεασών του εξωκυτταρικού χώρου (ΜΜΡs). Διερεύνηση του ρόλου τους σε διάφορες παθολογικές καταστάσεις όπως, ανάπτυξης και μετάστασης καρκίνου, οστεοαρθρίτιδας, ασθενειών δέρματος και πνευμόνων, ρινικού πολύποδα και χαλάρωσης αρθροπλαστικών.
3. Διερεύνηση των σηματοδοτικών μονοπατιών που εμπλέκονται στην επαγόμενη από IL-1β και TNF-α παραγωγή των μεταλλοπρωτεασών ΜΜΡ-1 και ΜΜΡ-3 σε ινοβλάστες ανθρώπου διαφορετικής προέλευσης, όπως αρθρικού υμένα, πνεύμονα και ρινικού πολύποδα, και χονδροκυττάρων αρθρικού χόνδρου. Μελέτη της ανταγωνιστικής επίδρασης του TGF-β1 στην επαγόμενη από IL-1β και TNF-α παραγωγή των μεταλλοπρωτεασών ΜΜΡ-1 και ΜΜΡ-3.
4. Ρόλος του TGF-β1 στην παθογένεια της οστεοαρθρίτιδας, ρινικού πολύποδα και ασθενειών του πνεύμονα. Μελέτη της επίδρασής του στην παραγωγή μεταλλοπρωτεασών και των ενδογενών αναστολέων τους (ΤΙΜΡ), κυτταροκινών και προσταγλανδινών από ινοβλάστες αρθρικού υμένα, ρινικού πολύποδα, πνευμόνων, και χονδροκυττάρων αρθρικού χόνδρου.
5. Ρόλος του πρωτεοσώματος στην παθογένεια της οστεοαρθρίτιδας και ρινικού πολύποδα. Μελέτη της επίδρασής του στην έκφραση κυτταροκινών, ΜΜΡs και ΤΙΜΡs σε ινοβλάστες και χονδροκύτταρα.

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Papakonstantinou,A. J. Aletras, M. Roth, M. Tamm and G. Karakiulakis
    “Hypoxia modulates the effects of transforming growth factor-β isoforms on matrix-formation by primary human lung fibroblasts”
    Cytokine 24 (2003) 25-35.
  • Papakonstantinou,A. J. Aletras, E. Glass, P. Tsogas, A. Dionyssopoulos, J. Adjaye, S. Fimmel, P. Gouvousis, R. Herwig, H. Lehrach, Ch. C. Zouboulis and G. Karakiulakis
    “Matrix metalloproteinases of epithelial origin in facial sebum of patients with acne and their regulation by isotretinoin”
    J. Invest. Dermatol. 125 (2005) 673-684.
  • Karakiulakis, E. Papakonstantinou,A. J. Aletras, M. Tamm, M. Roth
    “Cell type-specific effect of hypoxia and platelet-derived growth factor-BB on extracellular matrix turnover and its consequences for lung remodeling”
    J Biol Chem 282 (2007) 908-915.
  • A. Syggelos, E. Giannopoulou, P. A. Gouvousis, A. P. Andonopoulos,A. J. Aletras and E. Panagiotopoulos
    “In vitro effects of non-steroidal anti-inflammatory drugs on cytokine, prostanoid and matrix metalloproteinase production by interface membranes from loose hip or knee endoprostheses”
    Osteoarthritis Cartilage 15 (2007) 531-42.
  • Pavlaki, E. Giannopoulou, A. Niarakis, P. Ravazoula, andA. J. Aletras
    “Walker 256 cancer cells secrete tissue inhibitor of metalloproteinase-free metalloproteinase-9”
    Mol Cell Biochem 328 (2009) 189–199.
  • Pavlaki, K. Debeli, I-E. Triantaphyllidou, N. Klouras, E. Giannopoulou,A. J. Aletras
    “A proposed mechanism for the inhibitory effect of the anticancer agent titanocene dichloride on tumour gelatinases and other proteolytic enzymes”
    J Biol Inorg Chem 14 (2009) 947–957.
  • Skandalis SS, Aletras AJ, Gialeli C, Theocharis AD, Afratis N, Tzanakakis GN, Karamanos NK (2012),
    Targeting the tumor proteasome as a mechanism to control the synthesis and bioactivity of matrix macromolecules.
    Curr Mol Med 12(8):1068-1082.
  • Stathas T, Athanassiou SD, Drakouli S, Giannopoulou E, Mastronikolis NS, Naxakis S, Aletras AJ (2013),
    MIF attenuates the suppressive effect of dexamethasone on IL-6 production by nasal polyp.
    Eur Rev Med Pharmacol Sci. 17(11):1455-1466.
  • Niarakis A, Giannopoulou E, Ravazoula P, Panagiotopoulos E, Zarkadis IK, Aletras AJ (2013),
    Detection of a latent soluble form of membrane type 1 matrix metalloprotease bound with tissue inhibitor of matrix metalloproteinases-2 in periprosthetic tissues and fluids from loose arthroplasty endoprostheses.
    FEBS J. 280 (24):6541-6555.
  • Bouris P, Skandalis SS, Piperigkou Z, Afratis N, Karamanou K, Aletras AJ, Moustakas A, Theocharis AD and Karamanos NK. (2015),
    Estrogen receptor alpha mediates epithelial to mesenchymal transition, expression of specific matrix effectors and functional properties of breast cancer cells.
    Matrix Biol. 43: 42–60