Τσιβγούλης Γεράσιμος

Καθηγητής

Τηλέφωνο: (+302610) 996025

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσωπική Ιστοσελίδα: http://www.chem.upatras.gr/faculty/tsivgoulis

Κατάλογος δημοσιεύσεων:

Ώρες επικοινωνίας: Δευτέρα 11.00-13.00 και Τετάρτη 11.00-13.00

Βιογραφικό Σημείωμα

1987-1993: Πτυχίο Χημείας (1987, Πανεπιστήμιο Πατρών) βαθμός "ΑΡΙΣΤΑ 9,44" και διδακτορικό δίπλωμα στο ίδιο Πανεπιστήμιο το έτος 1991 με θέμα "Χημεία του Αρσενικού και Σύνθεση Αρσονολιπιδίων". Ακολούθως, στρατιωτική θητεία (1991-1993).

1993-1997: Τετράχρονη ερευνητική δραστηριότητα (τα δύο πρώτα χρόνια χρηματοδότηση από το Eυρωπαϊκό πρόγραμμα «Human Capital and Mobility Individual Fellowships») ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στο College de France της Γαλλίας με θέμα "Νέες Φωτοχρωμικές Ενώσεις" και επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Jean-Marie Lehn (βραβείο Νόμπελ Χημείας 1987).

1997-2000: Aνεξάρτητος ερευνητής στο Τμήμα πολυμερών του Πανεπιστημίου του Groningen στην Ολλανδία.

2000-2006: Λέκτορας Οργανικής Χημείας (Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών).

2006-2016: Επίκουρος Καθηγητής Οργανικής Χημείας (Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών).

2016-τώρα: Αναπληρωτής Καθηγητής Οργανικής Χημείας (Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών).

Διδασκόμενα Μαθήματα

Ι) Προπτυχιακά:

α) “Principles of Polymerization” [Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Groningen (1996-1999)],
β) “Φασματοσκοπία Οργανικών Ενώσεων” (Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών),
γ) “Πειραματική Οργανική Χημεία Ι” (Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών),
δ) “Χημεία Ετεροκυκλικών Ενώσεων” (Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών),
ε) “NMR Spectroscopy” (Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών).

Εργαστήρια:
α) Πειραματική Οργανική Χημεία Ι (Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών),
β) Πειραματική Οργανική Χημεία ΙΙ (Τμήμα Χημείας, Παν/μιο Πατρών),
γ) Οργανική Χημεία [Τμήμα Βιολογίας, Παν/μιο Πατρών (2000-2012)].

ΙΙ) Μεταπτυχιακά:

α) “Υπερμοριακή Χημεία”, (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα «Οργανική Σύνθεση και Εφαρμογές στη Χημική Βιομηχανία», Πανεπιστήμιο Αθηνών Τμήμα Χημείας 2002-2009).
β) “Υπερμοριακή Χημεία”, (Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης, "Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων", Τμήματα Χημείας, Φαρμακευτικής, Βιολογίας και Ιατρικής, Πανεπιστημίου Πατρών).
γ) “Νανοχημεία και Χημεία Φουλερενίων”, (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης, "Συνθετική Χημεία", Τμήμα Χημείας, Πανεπιστημίου Πατρών).
δ) “Φασματοσκοπία Οργανικών Ενώσεων”, (Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης, "Χημική Βιολογία", Τμήματα Χημείας, Φαρμακευτικής, Βιολογίας και Ιατρικής, Πανεπιστημίου Πατρών).

Εργαστήρια :
“Συνθετική Οργανική Χημεία”, (Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης, "Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων", Τμήματα Χημείας, Φαρμακευτικής, Βιολογίας και Ιατρικής, Πανεπιστημίου Πατρών).

Ερευνητικές Δραστηριότητες

1) Σύνθεση και μελέτη Υπερμοριακών Συστημάτων για την ανάπτυξη Βιομιμητικών Συστημάτων:
α) Μοριακοί υποδοχείς και συνδυασμοί τους,
β) Φωτοχρωμικές ενώσεις Α<- ->Β

2) Σύνθεση και μελέτη Βιοανόργανων μορίων.

3) Φασματοσκοπία NMR Οργανοαρσενικών Ενώσεων.

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• G. Kordopati, T.V. Tselios, T. Kellici, F. Merzel, T. Mavromoustakos, S. G. Grdadolnik*, G. M. Tsivgoulis*,
    "A novel synthetic luteinizing hormone-releasing hormone (LHRH) analogue coupled with modified β-cyclodextrin: Insight into its intramolecular interactions"
    Biochim. Biophys.Acta, General, 2015,1850, 159–168.
  • V. Ioannou* and G. M. Tsivgoulis*,
    "Thiolates of arsenic(III), antimony(III), and bismuth(III) with DL-a-dihydrolipoic acid",
    Monatshefte fuer Chemie, 2014, 145(6), 897-909.
  • M. Tsivgoulis*, and P. V. Ioannou,
    "Esterification equilibrium constants of arsonic and arsinic acids"
    Monatshefte fuer Chemie, 2012, 143(12), 1603-1608.
  • M. Tsivgoulis*, and P.V. Ioannou*,
    “A high yield procedure for the preparation of arsonolipids (2,3-diacyloxypropylrasonic acids)”,
    Chem. Phys. Lip., 2010, 163, 51-55.
  • M. Tsivgoulis, and P.V. Ioannou*,
    “A reinvestigation of the synthesis of arsonolipids (2,3-diacyloxypropylarsonic acids)”,
    Chem. Phys. Lip., 2008, 152(2), 113-121.
  • Prousalis, Konstantinos P.; Tsivgoulis, Gerasimos M.; Tsegenidis, Theodore*,
    “Production of antibodies from chicken egg yolk to phenyl-N-methylcarbamate insecticides for analytical purposes”,
    International Journal of Environmental Analytical Chemistry 2007, 87(13-14), 1065-1078.
  • Ε. Ntararas, H. Matralis* and G. M. Tsivgoulis*,
    "Easily Characterized systems of C60 grafted on SiΟ2",
    Tetrahedron Letters, 2004, 45(22), 4389-4391.
  • P. L. Werts, M. van den Boogaard, G. Hadziioannou and G. M. Tsivgoulis,
    "Towards Mechanically Linked Polyrotaxanes by Sequential Deprotection - Coupling Steps of Bifunctional Rotaxanes",
    Chemical Communications, 623-624, (1999).
  • M. Tsivgoulis, and J.-M. Lehn,
    "Photoswitched Sexithiophenes; Towards Switchable Molecular Wires",
    Advanced Materials, 9, 39-42, (1997).
  • G. M. Tsivgoulis, and J-M. Lehn,
    "Photonic Molecular Devices: Reversibly Photoswitchable Fluorophores for Nondestructive Readout for Optical Memory"
    Angewandte Chemie International Edition English, 34(10), 1119-1122, (1995).