ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ
του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών
στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες

Την Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου στις 12 το μεσημέρι στην αίθουσα της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Παν/μιου Πατρών, θα γίνει εκδήλωση του ΔΠΜΣ-ΠΕ, που θα περιλαμβάνει:
1.    Τιμητική εκδήλωση για τον Ομότιμο Καθηγητή Νίκο Δημόπουλο, Διευθυντή Σπουδών από το 1997 έως το 2010 στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες, της Σχολής Θετικών Επιστημών του Παν/μίου μας.
2.    Ομιλία/παρουσίαση για την περιβαλλοντική τέχνη από την Δρ Ελένη Πολυχρονάτου, εικαστικό ΑΣΚΤ, με τίτλο:  "Δημόσια Τέχνη, Φύση και Δομημένο Τοπίο".
Ιωάννης Τρυπαναγνωστόπουλος
Καθηγητής, Δ/ντής ΔΠΜΣ-ΠΕ

Έργο της Ελένης Πολυχρονάτου

Η Δρ Ελένη Πολυχρονάτου είναι πτυχιούχος  Ζωγράφος και πτυχιούχος Γλύπτρια Εικαστικού Τμήματος ΑΣΚΤ. Υπήρξε υπότροφος του Ι.Κ.Υ. τόσο κατά την εισαγωγή της στη σχολή όσο και κατά την διάρκεια των σπουδών της. Από το 2000 έως το 2005 ασχολήθηκε με την έρευνα, καρπός της οποίας υπήρξε η διατριβή της με θέμα Τέχνη και Περιβαλλον απο το Θεωρητικό Τμήμα της ΑΣΚΤ.  Ως καλλιτέχνιδα έχει παρουσιάσει ζωγραφικό και γλυπτικό έργο σε σειρά ατομικών αλλά και πλήθος ομαδικών εκθέσεων στην Ελλάδα και το Εξωτερικό με κύριο θέμα τη διερεύνηση της σχέσης επιστήμης, κοινωνίας, τέχνης και λόγου - εικόνας. ’Έχει  διοργανώσει και μετάσχει σε επιστημονικά συνέδρια με εισηγήσεις για τη δημόσια και οικολογική τέχνη και έχει δημοσιεύσει σε καλλιτεχνικά και εκπαιδευτικά έντυπα άρθρα. Τέλος είναι συγγραφέας του βιβλίου  «Έργα Τέχνης Μεγάλης Κλίμακας στον Αστικό και Φυσικό Χώρο. Απο τη δεκαετία του 60 εως τον 21ο αιώνα».