100 years from Ypres

Dear ECTN Members, dear Colleagues,

as you might be aware it is 100 years since April 22, 1915 when in Ypres - Belgium gas was used for the first time in the First World War. On this occasion, EuCheMS prepared a press release entitled "Chemists against chemical weapons":

http://www.euchems.eu/news/single-news/article/chemists-against-chemical-weapons-press-release.html (attached also)

You will find there also an article on the "Duality of chemistry and the first world war" by Ferruccio Trifirò (Scientific member of OPCW and Emeritus Professor of the University of Bologna).

You might be interested to bring the attention of colleagues and students at your Universities on the memory of this event of one century ago.

Attachments:
Download this file (EuCheMS Press Release 100 years Ypres.pdf)EuCheMS Press Release 100 years Ypres.pdf[ ]2015-04-20 11:04