posticon Ανακοίνωση Αμπελουργίας

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018 17:49

Ανακοινώνεται ότι οι φοιτητές που δήλωσαν ότι θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα της Αμπελουργίας για την ειδίκευση της Οινολογίας να προσέλθουν την Τετάρτη 21/2 κ ώρα 15:00 στην αίθουσα ΝΧ2 για τη συγκρότηση των ομάδων του εργαστηρίου και να ενημερωθούν για το εργαστήριο. Η προσέλευση όσων επιθυμούν να διδακτούν αυτό το εξάμηνο το μάθημα της Αμπελουργίας είναι υποχρεωτική.

Οι διδάσκοντες

posticon ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ERASMUS+/ ΣΠΟΥΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΈΤΟΣ 2018-2019

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018 11:36

Παρακαλούνται οι φοιτητές του Τμήματος Χημείας που έχουν πρόθεση να υποβάλλουν αίτημα για συμμετοχή στο ERASMUS+ 2018-19 για σπουδές να έρθουν ΑΜΕΣΑ  (έως και την Δευτέρα 26.02.2018) σε επαφή με τον Συντονιστή Αναπλ. Καθηγητή Κων/νο Αθανασόπουλο (B. Κτίριο Χημείας, 2ος όροφος, ).

Η προθεσμία υποβολής ΛΗΓΕΙ στις 05.03.2018  -   ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ στο επισυναπτόμενο.

Ο Συντονιστής θα απουσιάζει στο εξωτερικό από 27.02-05.03.2018).

Διαβάστε περισσότερα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ERASMUS+/ ΣΠΟΥΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΈΤΟΣ 2018-2019

posticon ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΣ 2017-2018

Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου 2018 10:24

Στο επισυναπτόμενο παρέχεται πρόσβαση σε αντίγραφο  του Πρακτικού Αξιολόγησης της υπ. αριθμ.: 1950/22.01.2018 Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος στα πλαίσια της Πράξης ‘Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2017-2018 στο Πανεπιστήμιο Πατρών’, στο οποίο η Επιτροπή Ερευνών εγκρίνει τα αποτελέσματα της διαδικασίας, όπως αυτά προέκυψαν από τα πρακτικά των τριμελών επιτροπών αξιολόγησης και της Γενικής Συνέλευσης των Τμημάτων, όσν αφορά την ανάθεση έργου.

posticon [ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ] Γευσιγνωσία οίνων

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 01 Φεβρουαρίου 2018 14:10

Η γευσιγνωσία των οίνων που παρασκευάστηκαν από τους φοιτητές στο εργαστήριο Χημείας και Τεχνολογίας Τροφίμων θα γίνει στις 9-2-2018, Παρασκευή και ώρα 12 μεσημέρι. Η παρουσία όλων των εμπλεκομένων φοιτητών είναι υποχρεωτική. Αν οι φοιτητές θέλουν να πάρουν τους οίνους τους, να φέρουν μπουκάλια.

Εκ του εργαστηρίου

posticon Γευσιγνωσία οίνων

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 26 Ιανουαρίου 2018 13:48

Η γευσιγνωσία των οίνων που παρασκευάστηκαν από τους φοιτητές στο εργαστήριο Χημείας και Τεχνολογίας Τροφίμων θα γίνει στις 15-2-2018, ώρα 12 μεσημέρι. Η παρουσία όλων των εμπλεκομένων φοιτητών είναι υποχρεωτική. Αν οι φοιτητές θέλουν να πάρουν τους οίνους τους, να φέρουν μπουκάλια.

Εκ του εργαστηρίου

Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 23 Ιανουαρίου 2018 10:17

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών σύμφωνα με απόφαση της αρ. 536/22.01.2018 Συνεδρίασης της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Πατρών, για την υλοποίηση του έργου «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2017-2018 στο Πανεπιστήμιο Πατρών», που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και από Εθνικούς Πόρους, στο πλαίσιο της πράξης «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού 2017-2018», της ΕΥΔ του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» (αρ. πρωτ. Πρόσκλησης 12277/14.06.2017 κωδ. ΕΔΒΜ 45) με Επιστημονική Υπεύθυνη την Καθηγήτρια κα. Βενετσάνα Κυριαζοπούλου, Πρύτανι του Πανεπιστημίου Πατρών, προτίθεται να προβεί στην ανάθεση έργου ως κάτωθι:

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ (Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος)

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος για την υποβολή πρότασης στο πλαίσιο της ανωτέρω πρόσκλησης θα πραγματοποιείται με το διαβιβαστικό, το οποίο είναι συνημμένο  στο τέλος της Πρόσκλησης.

Οι φάκελοι υποψηφιοτήτων θα πρέπει να έχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά το αργότερο έως την 6η Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 23.59' στην ηλεκτρονική πλατφόρμα υποβολής http://phdlessons.upatras.gr/.

Σε περίπτωση προβλήματος επισυνάπτεται και ο σύνδεσμος της ανακοίνωσης

posticon Παράταση προθεσμίας ηλεκτρονικής συμπλήρωσης ερωτηματολογίων

Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 16 Ιανουαρίου 2018 09:54

Η διαδικασία της ηλεκτρονικής συμπλήρωσης των ερωτηματολογίων από τους φοιτητές παρατείνεται έως και την Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018.

Δυνατότητα συμπλήρωσης των ηλεκτρονικών ερωτηματολογίων για τα προπτυχιακά, εργαστηριακά και μεταπτυχιακά μαθήματα, έχουν οι φοιτητές που έχουν δηλώσει τα εν λόγω μαθήματα μέσω της ηλεκτρονικής γραμματείας του ενιαίου πληροφοριακού συστήματος του Ψηφιακού Άλματος εντός της περιόδου υποβολής των δηλώσεων αλλά και των τοπικών ηλεκτρονικών συστημάτων που λειτουργούν στα Τμήματα.

Η ηλεκτρονική συμπλήρωση των ερωτηματολογίων από τους φοιτητές συμβάλλει στη βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου και υλοποιείται με τρόπο που διασφαλίζεται η ανωνυμία τους. Η είσοδος στο ηλεκτρονικό σύστημα γίνεται μόνο με τους προσωπικούς κωδικούς του κάθε φοιτητή.

Για τη συμπλήρωση των ερωτηματολογίων και για περισσότερες πληροφορίες συνδεθείτε στο https://ps.modip.upatras.gr

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ

Για τη συμπλήρωση του ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου ακολουθείτε τα παρακάτω βήματα:

• Είσοδος στο https://ps.modip.upatras.gr
  • Σύνδεση με τη χρήση του UPnet ID και του προσωπικού κωδικού σας.
  • Επιλογή μαθήματος από τη λίστα των μαθημάτων που εμφανίζεται.
  • Συμπλήρωση του ερωτηματολογίου
  • Επιλογή «Υποβολή» ώστε να υποβάλετε το ερωτηματολόγιο για το συγκεκριμένο μάθημα.
  • Συνεχίζετε, σε χρόνο της επιλογής σας, τη συμπλήρωση των ερωτηματολογίων και για τα υπόλοιπα μαθήματα της λίστας.

Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τη Γραμματεία της ΜΟ.ΔΙ.Π. στο