13ο Συνεδριο Χημειας Κυπρου-Ελλαδας

Ενημερωτικό Δελτίο

Θέμα: 13ο Συνέδριο Χημείας Κύπρου-Ελλάδας

Τίτλος Συνεδρίου: Ο Περιοδικός Πίνακας: Το θεμέλιο της ζωής. Η κοινή γλώσσα της επιστήμης.

Αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί φοιτητές και αγαπητά μέλη του Τμήματος Χημείας,

Η Παγκύπρια Ένωση Επιστημόνων Χημικών (ΠΕΕΧ), η Ένωση Ελλήνων Χημικών (ΕΕΧ) και το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνουν το 13ο Συνέδριο Χημείας Κύπρου–Ελλάδας. Το 13ο Συνέδριο Χημείας Κύπρου-Ελλάδας είναι αφιερωμένο στον Περιοδικό Πίνακα, καθώς το 2019 έχει επίσημα ανακηρυχθεί από την UNESCO ως έτος του Περιοδικού Πίνακα και στοχεύει να αναδείξει την κατανόηση της Επιστήμης της Χημείας μέσω της κωδικοποίησης που προσέφερε ο Περιοδικός Πίνακας και την κατ’ επέκταση θεμελιώδη συνεισφορά του Πίνακα στον ανθρώπινο πολιτισμό. Το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστήμιου Πατρών αποτελεί αρωγό αυτής της προσπάθειας και φορέα συνδιοργάνωσης του 13ου Συνεδρίου Χημείας Κύπρου-Ελλάδας.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί από τις 31 Οκτωβρίου 2019 μέχρι τις 3 Νοεμβρίου 2019, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, στη Λευκωσία.

Το 13ο Συνέδριο Χημείας Κύπρου-Ελλάδας είναι υπό την Αιγίδα του Έντιμου Υπουργού Υγείας κ. Κωνσταντίνου Ιωάννου.

Το Συνέδριο συνδιοργανώνουν οι ακόλουθοι φορείς:

Κύπρος

• Γενικό Χημείο του Κράτους Κύπρου
  • Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου
  • Τμήμα Επιστήμων Υγείας και Ζωής Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  • Τμήμα Επιστημών Ζωής Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου
  • Τμήμα Φαρμακευτικής Πανεπιστημίου Frederick
  • Σύνδεσμος Χημικών Καθηγητών (ΣΥΧΗΚΑ)

Ελλάδα

• Γενικό Χημείο του Κράτους Ελλάδας
  • Τμήμα Χημείας Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Τμήμα Χημείας Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης